banner ad banner ad

CSM Bucureşti a realizat cu Thuringer cel mai bun meci din 2019, reuşind să se impună cu 38-30 în Grupa 2 principală a Ligii Campionilor. În urma acestui rezultat, campioana României a obţinut, matematic, calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, cu trei meciuri mai devreme de încheierea acestei faze.

CSM Bucureşti este a doua echipă după Gyor care şi-a asigurat prezenţa în sferturi. Cu această ocazie, campioana României a urcat şi pe locul 2 în Grupa D.

Clasament în Grupa D: 1. Gyor – 13p, 2. CSM Bucureşti – 10p, 3. Vipers – 8p, 4. Ferencvaros – 7p, 5. Krim – 3p, 6. Thuringer – 1p.

În Germania, „tigroaicele” au făcut un meci solid pe faza a doua şi contraatac. Jovanka Radicevic şi Iuliea Curea, cele două extreme titulare, au marcat nu mai puţin de 19 goluri.