banner ad banner ad

Poli Iași a învins-o pe Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, într-un meci din etapa a 23-a din Liga 1, și moldovenii sunt la doar două puncte de locurile de play-off.

Trupa lui Flavius Stoican a început mai bine și a avut prima șansă de gol după 13 minute de joc, dar Pleșca a intervenit bine și a reținut balonul.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Zaharia în minutul 29, care a profitat de o respingere în față a lui Pleșca și a trimis mingea în poartă. Înainte de gol, Andrei Sin de la gazde a preluat mingea cu mâna în stânga careului mare al oaspeților, apoi a șutat la poartă.

„Henț clar!”, a dat verdictul fostul mare internațional Florin Răducioiu în studioul TV Telekom Sport. Arbitrul Radu Petrescu nu a semnalizat însă infracțiunea, a lăsat jocul să continue și ieșenii au reușit astfel să înscrie.

Duel sărac în faze de poartă și după pauză, controlat de ieșeni, care și-au conservat astfel avantajul până la final.

Poli Iași a urcat pe locul 7, cu 31 de puncte, la două lungimi sub primul loc care duce în play-off. De partea cealaltă, echipa lui Edward Iordănescu e lângă Dinamo, cu 29 de puncte.

Echipele de start:

Poli Iași: Peralta – Bosoi, Gardoș, Frăsinescu, Sin – Al. Zaharia, Mihalache, W. Semedo, Burlacu – Garros, Flores
Rezerve: Rusu, Chelaru, P. Petre, Bădic, Mihăescu, Enoh, Panțîru
Antrenor:  Flavius Stoican

Gaz Metan: Pleșca – Crețu, I. Cristea, M. Constantin, R. Romeo – Fofana, L. Aurelio – D. Olaru, Ivanov, Ely Fernandes – Yazalde
Rezerve: Batista, Trif, Rondon, Chamed, Mailat, P. Mendes
Antrenor: Edward Iordănescu Sursa: GSP.ro