banner ad banner ad

Manchester City a revenit pe primul loc în Premier League, după un meci fabulos făcut în faţa lui Chelsea, scor 6-0! Londonezii au plecat umiliţi de pe Etihad Stadium, după un start furtunos de meci al gazdelor, care în minutul 25 conduceau deja cu 4-0. Este cea mai drastică înfrângere suferită de Chelsea în istorie, în faţa lui City.

Man City – Chelsea 6-0 (Sterling 4, 80 Aguero 12, 19, 55 – pen, Gundogan 25)

Kun Aguero a fost şi de această dată cel mai bun om al „cetăţenilor” şi a reuşit un hat-trick în poarta lui Kepa, în minutele 12, 19 şi 55. Dezastrul putea fi şi mai mare, însă acelaşi Aguero a ratat două ocazii rarisime: mai întâi a trimis pe lângă, cu poarta goală (minutul 8), iar în startul reprizei secunde a lovit bara cu o lovitură de cap (50).

Kun l-a egalat pe Shearer!

Aguero a ajuns la 11 hat-trick-uri în Premier League şi l-a egalat pe Alan Shearer în clasamentul jucătorilor cu cele mai multe „triple” reuşite în istoria Premier League. A fost al doilea hat-trick consecutiv reuşit pe teren propriu de starul argentinian, care a egalat astfel o performanţă atinsă ultima dată de Didier Drogba, în 2010.